زندگی یک رنج نیست

هوالله الربی
"زندگی یک رنج نیست "

ما توسط کارهایی که می کنیم شکل داده می شویم . این اعمال ماست که ما را می سازد. رفته رفته خالق زندگی و روح ما می شود. اگر آگاه باشیم که این رفتار ماست که ما را می سازد آنوقت شاید این دیدگاه که این زندگی بیهوده است اعتبار خود را از دست می دهد و از بین می برد و آنگاه " زندگی یک رنج است " نیز از بین برود.
رنجش بیشتر = گنجش بیشتر
**** در این قسمت که باختم این درس رو گرفتم ، پس بردم.*****
اگر قادر نباشیم از آن چیزی که پیش از مرگ وجود دارد مراقبت کنیم قادر نخواهیم بود از آنچه که پس ازز مرگ می آید نگداری کنیم. اگر آنچه که اینجاست و در این دنیا  را بی معنی بدانیم پس از مرگ برایمان هم معنایی نخواهد داشت.
هنر زندگی یعنی تجربه در همین زندگی که خود نخستین گام برای رستگاری است. کسی که هنر زندگی کردن نداشته باشد همه چیز را از دست می دهد . ذهن می خواهد ما دست از جستجو برداریم و از آموختن دست بکشیم ، همه چیز را تاریک و مصیبت بار بدانیم . اگر درست زندگی کنیم بارشی از برکت رخ خواهد داد.
هنر زندگی کردن در به کارگیری صحیح از دین و مذهب است. مذهب یا دین پلکانی است برای رفتن به ژرفای زندگانی.
دین ، پشت کردن به زندگی نیست. باز کردن کامل چشم ها به زندگی است. دین فرار از زندگی نیست. دین یعنی رویارویی تمام با زندگی .
دین برای سالخوردگان نزدیک به مرگ نیست که چون به مرگ نزدیک ترند ، علاقه به پس از مرگ باعث شده که دیندار شوند. دین برای تمام سنین است . آری ! این هنر زندگی است.
زندگی ساده وروان است. هیچ چیزی در این زندگی پیچیده نیست . هستی یک معما نیست. این ذهن انسان است که پیچیده و تو در توست. ما عادت داریم هر چیز ساده را پیچیده و دشوار کنیم. زندگی ساده است. هستی مقابل چشمان ماست و ما در جای دیگر به دنبال آن میگردیم. نفس از جستجوی چیزی که در دسترس هست لذت نمی برد. یافتن پیزی که در بغل دست من است چه لذتی دارد؟
هدف ذهن، رسیدن به چیزی است که نداشته . این برای ذهن یک چالش است . نفس عادت دارد ساده ترین چیزها را به پیچیده ترین و معضل ترین مسائل تبدیل کند و آن وقت آن را به چالش بیندازد. این را بدانید اگر ذره ای پیچیدگی در زندگی وجود داشت تاکنون حل شده بود،برای همین است که تاکنون حل نشده است.
زندگی به زندگی کردن است نه مسأله ای برای حل کردن .
زندگی یک مسأله نیست، برعکس زندگی شعری است که باید خوانده شود ، زندگی یک رقص است. زندگی جشنی است که باید در آن شرکت کنیم ، کنار نایستید و به آن فکر نکنید . از هیچ چیز گله و شکایت نکنید . کیست که می فریبد شما را ؟
خود ما مسبب این ناراحتی و ناآرامی هستیم . ابتدا خود ، یک مسأله را خلق می کنیم و یک معما از آن می سازیم و آن وقت شروع می کنیم به جستجو و پیدا کردن راهی برای حل آنها.اول چشم هایمان را می بندیم و آن وقت در تاریکی کورمال می کنیم ( دنبال معما می گردیم). اگر کسی خواب باشد بیدار کردن او آسان است ولی اگر کسی دراز بکشد و خودش را به خواب بزند چگونه باید از خواب بیدارش کرد؟
"زندگی در واقع یک شوخی است اگر آن را جدی بگیرید آن وقت رنج می برید و از افکار رنج خواهید برد. زندگی مانند یک وزنه سنگین می شود و در زیر بار آن خرد می شوید. آنگاه زندگی تمام نشاط خود را از دست خواهد داد. زیاده از حد فکر نکن زیرا فکر همیشه به گذشته است یا( مرور گذشته یعنی شیطان آمده است) آینده مربوط می شود و انرژی تو به جای آنکه به کمک تو بیاید منحرف شده صرف فکر کردن می گردد و خالی شدن از انرژی باقی می ماند. اگر خواستید از عشق فرار کنید در زمان گذشته و یا در زمان آینده زندگی کن ولی اگر خواستی رودخانه عشق را در درونت جاری سازی در زمان حال زندگی کن زیرا عشق فقط در زمان حال ممکن است".                        " استاد اوشو"
زندگی مجموعه ای است از باید ها و نبایدها و آن چیزهایی را که باید انجام دهیم بایستی حتما بیابیم و به آن عمل کنیم و آن چیز که نباید انجام دهیم . چنانچه انجام دهیم باری خواهد بود سنگین که تا آن را جبران نکنیم آرامش نخواهیم یافت و ادیان الهی ، این بایدها و نبایدها را برایمان مشخص می کنند و اسلام چه زیبا و ظریف و دقیق و لطیف به تک تک بایدها و نبایدها پرداخته است.
ما باید با ریتم و روند زندگی هماهنگی نشان دهی و در آن راستا گام برداریم. بزرگترین ترس های زندگی ، وحشت از دست دادن زندگی و در واقع مرگ می باشد. با این وجود مرگ ، کلی ترین و ثابت ترین قانون موجود در جهان است.
زندگی یک رقابت و مسابقه نیست پس دلیلی هم برای مقایسه خودت با دیگران نداری . هیچ کس قادر نیست تو را تغییر دهد . این تصور که دیگری قادر به تغییر توست تو را غیر هوشمند می سازد. تنها خودت قادر به تغییر خودت هستی. یافتن مرشد واقعی بسیار نادر است، مرشد دروغین تو را احمق می کند و مرشد راستین از تو بیداری ، آگاهی و معرفت طلب می کند.
اصول مدیریت در زندگی:
•    مسائل بزرگ را در دل مسائل کوچک حل کنید. در حل مشکلات از نقطه صفر شروع نکنید. از تجربیات دیگران استفاده کنید.
•    هیچ گاه آزمون و خطا ، تقلید کورکورانه ، واکنش به شرطی شدگی ها را انجام ندهید.
•    زود نظر ندهید . همه ایده ها را جمع کنید و بهترین ها را انجام دهید .
•    همیشه در سقف توانایی تان اقدام کنید.
•    اولویت بندی در کارها
•    در کار با افراد هماهنگ باشید.
•    دیگران مسائل را مثل شما نمی بینند پس در موردشان قضاوت نکنید.
چه طور زندگی زیبا می شود؟
زندگی ما زمانی زیبا می شود که بدانیم چگونه با بدبختی های خود کنار بیاییم . افراد موفق مشکلات را امری گذرا می دانند ، در حالی که افراد شکست خورده با به وجود آمدن کوچک ترین مشکل آن را همیشگی تصور می کنند. این به ناتوانی شرطی شده منجر می شود.
3 نوع تصور باعث بروز این ناتوانی می شود:
1)    این مشکل همیشگی است.
2)    این مشکل در تمام جنبه های زندگی  نقش دارد
3)    این مشکل ذاتی است و نقصی را در وجود من نشان می دهد.
همه می توانیم مشکلات را در فکرمان بزرگ یا کوچک جلوه دهیم. افراد موفق ، مشکلات را کوچک می کنند.
هیچ مشکلی را به هم ربط ندهید . اگر قرار است در زندگی تان مرتکب اشتباه شوید بهتر است اشتباهتان این باشد که توانایی های خود را بیشتر جلوه دهید.
افراد  بدبین به کوشش بیهوده دست نمی زنند و همین دلیلی که منطقی برای انجام ندادن کاری پیدا کنند آن را رها می کنند اما تصورات مثبت افراد خوش بین روحیه لازم را در آنها به وجود می آورد و در اثر تلاش ، بالاخره به پیروزی و موفقیت می رسد.

گرد آورنده: خدیجه رزاقی                                                           در پناه حق
                                                                                            یا علیتعداد بازدیدکنندگان:683
تاریخ بارگذاری:1396/11/22

کلمات کلیدی

0