تخت سلیمان

هوالله الربی
" تخت سلیمان"
تخت سلیمان یا آتشکده آذرگشناسپ در نزدیکی تکاب و روستای تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی واقع است. این بنا بزرگترین مرکز آموزشی و اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان قبل از اسلام به شمار می رفت.مورخان تازیآن را جزن یا جزنق نام برده اند. مغولان آن را ستوریق گفته اند. نام دیگر این شهر ، شیز بوده است.
در پهلوی  شیچ خوانده شده ، در شاهنامه چیچست ، در اوستا چئچست
آذرگشناسپ از 3 واژه اوستایی آذر، گشن و آسپ تشکیل شده است. در مجموع به معنای آذر ، فرشته ی دین مزدیسنایی دارنده اسبان بسیار فراوان است.
یکی از جاهایی که حدس زده می شود محل تولد زرتشت باشد شهر شیز است.
نام آتش هایی که در این آتشگاه نگهداری می شد:
1) برزین مهر به معنای آتش عشق والا
2) فربغ به معنای آتش فرّ ایزدی
3) گشسب
بر پایه ی افسانه های ایرانی این آتشگاهه بدین علت نامگذاری شده که کیخسرو هنگام گشودن بهمن دژ در نیمروزی با تیرگی شبانه که دیوان با جادوی خود پدید آورده بودند روبرو شد. آنگاه آتشی بر یال اسب وی فرود آمد و جهان را دیگر باره روشن کرد و کیخسرو بعد از پیروزی و گشودن بهمن دژ به پاس این یاوری اهورایی ، آتش فرود آمده را آنجا بنشاند و آن آتش و جایگاه به نام گشنسپ نامیده شد.
این مجموعه به عنوان چهارمین اثر ایران در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
بناهای تاریخی در تخت سلیمان در اطراف چشمهرسوبی ساخته شده . آب این چشمه از عمق بیش از 120 متری از درون زمین به سطح می آید و دارای املاح زیاد است.
برخی معتقدند حضرت سلیمان در این نقطه عصای خود را بر زمین کوبیده ، چشمه ای جوشیده و دریاچه  ای را پدید آورده است.
برخی بر این باورند که در کف دریاچه ، گلی حاصل از خاکستر آتشفشان کوه نزدیک آن وجود دارد و هر جنبنده ای را از سطح آب می بلعد . بسیاری از ساکنان این محل در تاریخ ، نذورات و و اموال نفیس خود را به این دریاچه می انداختند.
عده ای می گویند آب دریاچه در نتیجه دفن خاک مقدسی که به وسیله فرستاده یکی از پادشاهان ایرانی به نام هرمزد به این مکان آورده شده جوشیده و به شکل امروزی درآمده است.
بر اساس باورهای عامیانه ، کل مجموعه تخت سلیمان توسط نیروهای ماورایی ساخته شده است که از حضرت سلیمان فرمان می برند . وی انگشتری داشت که تمام قدرت خود را از آن می گرفت . داستانی وجود دارد که می گوید شیطان توانست به انگشتر دست پیدا کند و آن را به درون دریاچه بیندازد تا بتواند بر تخت سلیمان تکیه زند.
درجه حرارت آب این دریاچه در تابستان و زمستان یکسان و در حدود 21 درجه است.
آثار و بناهای دوره اشکانیان ، ساسانی و ایلخانان مغول در تخت سلیمان یافت شده است.
مهمترین آنها آتشکده و تالارهای دوره ساسانی است. برخی آثار در کوه بلقیس و زندان سلیمان ساخته شده . قلعه تخت سلیمان با بخش های آتشکده آذرگشسب ، آتشکده شاهی و جنگ آوران ، ایوان خسرو ، معبد آناهیتا از بناهای تاریخی جهان به شمار می روند.
در جبهه شمال غربی دریاچه و در زاویه بزرگتر ، ایوان خسرو قرار دارد که این ایوان از آجر قرمز و ملات ساروج ساخته شده است. ایوان به دو اتاق یا حوضخانه هفت گوش راه می یابد که مربوط به دوره ایلخانان است. در بیرون تخت سلیمان در بخش جنوب غربی یک جوی سنگی وجود دارد که 300 متر طول و 4 متر ارتفاع دارد. این جوی سنگی را اژدهای سنگی می نامند.
تخت سلیمان در حمله امپراطور رومیان در سال 624 میلادی ویران شد . آقاخان برادرزاده ی هلاکوخان بر روی ویرانه های تخت سلیمان مسجدی بنا کرد که آن نیز ویران شد و کاشی هایی با نقوش برجسته از آن به جا مانده است.
در شمال غربی تخت سلیمان تپه ای قرار دارد که در قله آن حفره ای به عمق 100 متر دیده می  شود که آن را زندان سلیمان می نامند . همچنین کوهی بلند در قسمت شمال شرقی آن قرار دارد که به تخت بلقیس معروف است . اهالی محل ، این کوه ( کوه زندان سلیمان) را زندان دیو می شناسند و معتقدند که حضرت سلیمان ، دیوهایی را که از فزمانش سرپیچی می کردند در این کوه زندانی می کرده است. قطر دهانه مخروطی آتشفشان 100 متر و عمق آن 110 متر است. در اطراف دهانه ، چشمه های آب گرم و آب انبارهای قدیمی وجود دارد که بوی گوگرد همواره حس می شود.
معبد آناهیتا در شمال شرقی دریاچه نیز حائز اهمیت است. آناهیتا ، الهه آب مورد احترام ایرانیان باستان بوده است . بین دو قله در فصل بارش دریاچه ای از آب برف های ذوب شده دیده می شود و پایین تر ، چشمه ای وجود دارد که علت اصلی حضور معبد آناهیتاست.
این چشمه ، آب آشامیدنی موبدان را تأمین می کرده و نام کوه برگرفته از نام ملکه صبا ، همسر حضرت سلیمان است. معبد آناهیتا ، معبد ستایش آب است که شباهت فراوانی به معبد آناهیتا در نیشابور دارد. کاخ و تالار شاهی نیز به ایوان مدائن شباهت دارد ولی کوچکتر از  آن است.
دریاچه شیز محل گنجینه کوروش ، اشکانی ، ساسانی و انگشتر سلیمان نبی است.
تخت سلیمان   ، نماد وحدت در ایران باستان است.
بر اساس مطالعات انجام شده از دهه 1970 میلادی تاکنون بنا بر نظریه گایا ، تخت سلیمان ، رأس خلاقیت چاکرای گلوی زمین را تشکیل می دهد. جنبه انرژیایی تخت سلیمان علاوه بر جاذبه های فضایی ، تقدس خاصی را به این مکان بخشیده است. چاکرای گلوی زمین از نظر مکانی در روی کره زمین مثلثی را به 3 رأس اهرام ثلاثه در مصر ( رأس الهام ) ، خانه کعبه در عربستان ( رأس ساختار)، و تخت سلیمان در ایران ( رأس خلاقیت ) تشکیل می دهد. سالانه بر اساس تقویم نوری فعالیت چاکراها ، چاکرای گلوی زمین که چرخه هوازی زمین را نیز تشکیل می دهد در ساعت و روزی از برج میزان ، فعالیت خود را آغاز می کند.این روز سعد و مبارک است و روز طلایی پاکرای گلوی زمین محسوب می شود.
از سال 2008 میلادی به بعد همزمان با آغاز اوج فعالیت چاکرای گلو ، دروازه 24 انرژیایی زمین کلیمانجارو در تانزانیا ( دروازه آزادی زمین) نیز گشوده می شود. در زمان آغاز و پایان فعالیت چاکرا ، هرم  انرژیایی کائنات با هرم انرژی آن چاکرا در اوج ارتباط و تبادل قرار می گیرند . در همین زمان انرژی ارزشمندی در طول مسیر اژدها شکل به جریان می افتد و هرچه شعاع فعالیت یک چاکرا گسترده تر باشد این انرژی از کمیت بیشتری برخوردار است.

گردآورنده: خدیجه رزاقی                                                           در پناه حق

تعداد بازدیدکنندگان:1477
تاریخ بارگذاری:1396/3/29

کلمات کلیدی

1