دگزامتازون

هوالله الربی
"دگزامتازون"


این دارو در گروه کورتیکواستروئیدها و به اشکال قرص، آمپول ، قطره ، شربت و پماد در بازار موجود است. دگزامتازون اثر کاهنده التهاب و تضعیف سیستم ایمنی را بر عهده دارد. مانع شدن از تشکیل کلاژن و بافت همبند ، تأخیر در تولید سلول های اپیتلیال ، کاهش تشکیل عروق جدید پس از التهاب وکاهش نفوذپذیری مویرگ های متورم از اثرات این دارو است.
دگزامتازون یکی از داروهایی است که برای تسکین درد و التهاب ، درمان حمله آسم ، حساسیت شدید ، در کاهش التهاب و درد دندان مورد استفاده قرار می گیرد اما مانند شمشیر دولبه عمل می کند و عوارض خطرناکی برای سیستم ایمنی بدن دارد.
نخستین عارضه آن ، پوکی استخوان است چون کورتون ها مانع رسوب کلسیمدر استخوان ها می شوند و فرآیند استخوان سازی را کاهش می دهند.
فشار خون بالا ، چاقی ، مشکلات بینایی ، خونریزی گوارشی و اختلالات بسیار شدید هورمونی، افزایش موهای زائد بدن ، ابتلا به دیابت ، افسردگی ، توهم ، اختلالات ذهنی ، و تضعیف سیستم ایمنی و کاهش سد دفاعی بدن در مقابل انواع عفونت ها ، بی خوابی ، اتساع شکم (نفخ)،گرد شدن صورت ، اختلال در آنزیم های کبدی ، چرب شدن پوست و تشدید آکنه ، تغییرات روحی و... از عوارض نامطلوب ناشی از مصرف نابجای آمپول دگزامتازون است.
*** وابستگی به کورتون یکی دیگر از عوارض مصرف بیش از یک ماه این دارو است.

دگزامتازون در بدنسازی :
این روزها متأسفانه مصرف این دارو در باشگاه های ورزشی برای حجم دهی به عضلات زیاد شده است. در حالی که این دارو نه تنها باعث افزایش حجم عضلات نمی شود بلکه منجر به ضعف آن ، پارگی و آسیب دیدن تاندون ها در حرکات ورزشی می شود.

دگزامتازون اشتها را زیاد می کند و از طریق ایجاد تورم در بدن ، شما را چاق نشان می دهد. یکی از عوارض استفاده کورتون ها ایجاد تورم تدریجی بدن و افزایش میزان چربی است که باعث پف کردن فرد شده و ایجاد علامتی به نام " ماه رخ " می شود.
****درصورت مصرف این دارو باید تغییراتی را در رژیم غذایی ایجاد کنید:
1)    مصرف نمک را کم کنید.
2)    مصرف شیر و مواد غذایی حاوی پروتئین را افزایش دهید.
3)    بهتر است بعد از غذا یا همراه با شیر مصرف شود.

گرد آورنده: خدیجه رزاقی
در پناه حق

تعداد بازدیدکنندگان:1048
تاریخ بارگذاری:1396/3/9

کلمات کلیدی

1