پل طبیعت

هوالله ربی


" پل طبیعت"

پل طبیعت تهران در 21 مهر ماه 1393 افتتاح شد که بوستان آب و آتش و پارک طالقانی را به هم متصل می کند. این پل ، محل تلاقی بزرگراه های مدرس ، همت ، حقانی و رسالت است که بزرگترین پل عبور و مرور غیر خودرویی کشور به حساب می آید و مساحت آن 7000 متر مربع می باشد. این پل 3 طبقه دارد ( 720 متر فضای سبز – 480 متر فضاهای فرهنگی و تفریحی)

 


در طراحی این پل از معماری پل های ایرانی مانند پل خواجو الهام گرفته شده که نمونه آن در پارک های ملی کشورهای فرانسه ، کانداد ، هلند ، بلژیک ، مالزی و استرالیا ساخته شده است.

پل طبیعت ، امکان مشاهده مناظر طبیعت را در ارتفاع 40 متری از سطح زمین فراهم می کند . این پل ، جزء 5 انتخاب برتر معمار برجسته جهان در مسابقه معماری شهری در سال 2015 که مقرّ آن در نیویورک است انتخاب شد. ایده پل طبیعت هم در اوایل سال 88 بود که به ذهن خانم لیلا عراقیان ، طراح و مبتکر آن خطور کرد. شهرداری تهران مسابقه جالب طراحی سازه ترتیب داد .شرکت کنندگان باید ایده ای برای طراحی پل می دادند که هم وسیله تفریح مردم باشد و هم  اینکه تنها وظیفه آن ایجاد مسیر عبور نباشد.

این پل تنها دو پایه در زمین دارد برای همین در طراحی پل از نوعی فولاد مخصوص به نام D523 استفاده شده که در عین اینکه وزن سنگینی ندارد مقاومت بسیار بالایی در برابر خورندگی و مشکلات جوّی از خود نشان می دهد. پل طبیعت بخشی از پروژه ساخت 7 پل عابر پیاده در اراضی عباس آباد شامل پل های ابریشم است.این پل در سال 1392 به عنوان سازه برتر فولادی ایران شناخته شد و سال 1393 جایزه بین المللی خشت طلایی به آن داده شد. در سال 1393 پل طبیعت در زمره 6 پل برتر ایران قرار گرفت که در سال 2016 هم جایزه معماری آقاخان را دریافت کرده است.


گرد آوری کننده: خدیجه رزاقی                                              در پناه حق


تعداد بازدیدکنندگان:936
تاریخ بارگذاری:1396/2/7

کلمات کلیدی

1