آلودگی هوا

هوالله الربی

آلودگی هوا

این روزها آلودگی هوا از وضعیت هشدار هم گذشته و سیاهی و آلودگی را به راحتی به چشم هم می توان دید. کوه ها ، ابرها ، آسمان آبی ، ستاره ها و ماه پشت سیاهی ها مانده اند و عده ای را می بینی با ماسک بر صورت، چهره شان را پنهان کرده اند تا زنده بمانند. آنانی که نمی توانند ماسک بزنند باید از علائم مسمومیت این آلودگی در رنج باشند و نفس بکشند. اما گاهی این آلودگی به قدری زیاد می شود که دیگر از گنجایش ریه های پاک خارج است . آن زمان است که فریاد می زنی خدایا نفس کشیدن در این هوا سخت است، باران رحمتت را فرو ببار تا زیبایی ها دوباره نمایان شوند.
اکنون که در این معضل ملی مانده ایم بهتر است اطلاعات و آگاهی خود را بالاتر ببریم تا بتوانیم به بهترین شکل ممکن از این سد عبور کنیم و از سلامتی خود محافظت کنیم.
آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ و میر است و به گزارش سازمان ملل متحد هر ساله 3 میلیون نفر از مردم جهان به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند. هر دقیقه تنفس در تهران برابر با 9 نخ سیگار کشیدن است و این در حالی است که هر فرد روزانه نزدیک به 22 هزار بار تنفس می کند و به 15 کیلوگرم هوا در روز نیاز دارد. به عقیده کارشناسان خطر بحران آلودگی هوای تهران کمتر از وقوع زلزله نیست.
منواکسیدکربن، ازن، دی اکسیدگوگرد و دی اکسید نیتروژن از مهمترین آلاینده ها هستند. بدن انسان در اثر رسوب کلسترول در قسمتی از دیواره عروق با ازن وارد واکنش شیمیایی و رشد پلاک و التهاب  را سبب می شود و زمینه را برای انسداد عروق و حملات قلبی را فراهم می کند.
خشکی درختان و خزان زودرس گیاهان از عوامل این گاز خطرناک است. 
ترکیب هموگلوبین با منواکسید کربن به صورت اختلال در بینایی‌، تاری دید، خستگی‌، سردرد‌، وخواب آلودگی بروز پیدا می کند.
مواد متصاعد از اگزوز اتومبیل ها بیش از 75 % مواد سمی در هوای آلوده شهرهای بزرگ را تشکیل می دهد.
افراد با بیماری های قلبی، ریوی، زنان باردار، افرادی که در محیط باز کار می کنند، کودکان زیر 14 سال، ورزشکارانی که با شدت زیاد در محیط باز تمرین می کنند بیشتر در معرض خطر هستند و داشتن عواملی  مثل چاقی، فشار خون بالا، کشیدن سیگار و کلسترول بالا جزء عوامل تهدید کننده سلامت قلب و آلودگی هوا محسوب می شوند.
بروز علائم در افراد مختلف متفاوت است یعنی حساسیت افراد به آلودگی هوا یکسان نیست. علائمی که ممکن است در صورت مواجه کوتاه مدت با ذرات آلاینده بروز پیدا کنند به قرار زیر می باشد:
آزردگی چشم و بینی و گلو، سرفه، احساس تنگی در قفسه سینه، بی حالی، خستگی مزمن، تهوع و استفراغ، علائم آنفولانزا ( تب، درد بدن)، تنگی نفس، عصبانیت، سردرد و سرگیجه و علائمی مثل افزایش علائم مشکلات تنفسی مثل سرفه و تنگی نفس، وخیم تر شدن آسم، کاهش عملکرد ریه، ایجاد بیماری های مزمن در کودکان، ضربان قلب نامنظم، حملات قلبی غیر کشنده در مواجهه طولانی مدت با ذرات ریز اتفاق می افتد. ذرات درشت دود در قسمت فوقانی دستگاه تنفسی گیر می کنند و باعث اختلال در سینوس ها و بینی می شوند ولی ذرات ریز به قسمت های عمیق تر ریه ها نفوذ می کنند و موارد گفته شده بروز پیدا می کنند.
بیماری هایی مثل آمفیزم، برونشیت مزمن، حساسیت، آسم، سرطان ریه و معده، بیماری های قلبی، تسریع پیری ریه، از دست دادن ظرفیت تنفسی، کاهش عملکرد ریه، آسیب به قسمت تحتانی ریه، کاهش مقاومت به عفونت، افزایش خستگی مفرط، ابتلا به بیماری های موروثی، اختلال در حافظه، کاهش بهره هوشی و ضایعات کبدی از آلودگی هوا ناشی می شوند.
بهتر است در روزهایی که آلودگی زیاد است در خانه بمانید. فعالیت خود را در ساعت اول صبح یا بعد از غروب آفتاب که کمتر در معرض اوزون هوای بالاست انجام دهید. میزان اوزون هوا در ساعاتی که آفتاب بیشتر و شدیدتری می تابد، بالاتر می رود.
مواد غذایی در آلوده ترین روزها:
باید موادی مصرف کرد که خاصیت خنثی کنندگی مواد سمی موجود در هوا را داشته باشد. 
ویتامین E: جوانه گندم، روغن های گیاهی، گردو و بادام، زیتون، جگر، سبزیجات با برگ سبز
ویتامینC: کرفس، اسفناج، گوجه فرنگی، لیموشیرین، نارنگی، پرتقال، برگ سبز کاهو
ویتامینD: شیر، کره، زرده تخم مرغ
بتاکاروتن: طالبی، انبه، کدو حلوایی، فلفل، اسفناج، کلم، زردآلو
سلنیوم: غذاهای دریایی، مرغ، نان، آجیل، غلات سبوسدار
لبنیات، فسفر و منیزیم و کلسیم موجود در لبنیات
نوشیدن آب زیاد
غذاهای سرشار از پکتین، سرب موجود در هوا را می گیرند.
مصرف سیب می تواند عوارض ناشی از آلودگی هوا را کاهش دهد.
خوردن سیر، پیاز و تره فرنگی به دلیل داشتن گوگرد از دستگاه تنفسی محافظت می کند.
دم نوش های ضدآلودگی هوا:
دمنوش آویشن: مقداری برگ آویشن، یک عدد لیمو عمانی، آب جوش (اجازه دهید به مدت 15 دقیقه دم بکشد می توانید از نبات نیز استفاده نمایید.)
دمنوش گل گاو زبان: گل گاو زبان 3 قاشق غذاخوری، سنبل الطیب اقاشق غذاخوری، لیمو، نبات، 2 لیوان آب جوش دم کنید. در افراد با بیماری پرفشاری خون آرامبخش، کاهنده استرس و از گرفتگی عروق قلب و سکته جلوگیری می کند.
امید است با رعایت موارد گفته شده و بالاتر بردن آگاهی و اطلاعات بتوان به سلامتی خودمان کمک کنیم.

گرد آورنده: خدیجه رزاقی                                                                          در پناه حق


تعداد بازدیدکنندگان:1174
تاریخ بارگذاری:1395/9/14

کلمات کلیدی

4