آیا بهشت همچنان زیر پای مادران است؟!

هوالله الربی

آیا بهشت همچنان زیر پای مادران است؟!

 

خداوند خالق لم یلد و لم یولد را سپاس که به انسان شرف حضور در این کره خاکی را هدیه داد تا تجربه کند و انتخاب و طی کند مسیر کمال را به سوی نورش و به زنان عالم افتخار مادری و زایش را نصیب نمود. فخری که آنان را به سان ساکنان کائنات مطهر و پاک و خدایی گونه می کند و بهشت را زیر پایشان قرار میدهد.
در باور باستانی ایران نیان نیکو نهاد. مادران مقدس ترین حاضران در پهنه گیتی بودند و هر چه زاینده تر و پرفرزندتر، مقدس تر و قابل احترام تر. روحانیون و بزرگان قوم همه از زنان بودند و این سلسله مراتب در تمام ایران پاک رعایت می شد.احترام زنان تا جایی بود که حتی در اسناد و مدارک به جای مانده و از دوران هخامنشیان زنان آبستن از حقوق اضافی و مرخصی های مناسب و و حق اولاد برخوردار می شدند و مقام مادری در تمام ارکان بالاترین رکن را دارا بود.
به مرور در تاریخ ، مردسالاری حاکم گردید و رفته رفته زن نقش کلیدی و محوری خود را به نقشی کم سو در جامعه و حتی کم سوتر در تصمیمات خانه داد. سواری و تیراندازی و فعالیت دیگر در جامعه تبدیل به اطاعت صرف از فرامین مرد خانه شد. تحصیلات و کسب علوم و فنون مختلف دیگر برای آنان رویایی نشدنی شد و سوختن و ساختن و باختن تنها و پختن و شستن کارشان گردید. در هیچ کجای آئین پربرکت اسلام نازنین آراسته به کلام حق تشیع نیامده که زنان حق هیچ فعالیت و حضور در اجتماع را ندارند و باید در گوشه خانه بمانند و بپوسند، حسی نفرت گونه در هر دو سوی شکل گرفت. جهل و کج اندیشی فاصله ای مهلک میان زنان و مردان این سرزمین انداخت و امروز با تمام فرصت های عالی و متعالی که برای زنان کشورمان به لطف درک عمیق مفاهیم اسلامی و باورمندی راستین به شیعه ناب علی "ع" رخ داده باز هم چند دستگی بی مورد  میان زنان فاصله درک متقابل با مردان را پر نکرده و گروهی همچون عهد قاجار بی میل به حضور در صحنه ها و متمایل به در انزوا بودن هستند و گروهی بی تفکر و تعقل متمایل به حضور تمام وقت و تمام قد بی محدودیت و حتی بدون رعایت احترام به لطف خدادادی زنانه ادعای حضور و فریاد بیشترخواهی دارند و البته گروهی گرامی مقام در راه کسب علم و معرفت و دانش و توانمندی و بالندگی و حضور و تساوی شأن و منزلت زنانه خود در تلاشند و به لطف و مدد بزرگ بانوی در جهان ، فاطمه اطهریان عالم روزی به تمام حقوق خود خواهند رسید . به راستی نباید هدف اساسی از خلقت را فراموش کرد و زایش و آفرینش و حسی که پیامد زایش رخ میدهد یعنی مادری و تقدس پیامد آن جامعه را می سازد و لطف الهی و برکت پروردگار را جاری می سازد. مادری یعنی ماه ها تحمل بار و سنگینی و فشار انواع حس های متغیر و متنوع و انواع محدودیت های مختلف در راه رفتن و خوابیدن و همه جوانب زندگی و سپس زایش  دردی عظیم و تبادل انرژی بی مانند و فریادها و سرانجام حضور حیاتی دیگر و بنده ای تازه و سپس بودن و راهنمایی و نوازش و عشق و سوختن و ایثار تا زمان بودن در این کره خاکی و حتما پس از آن هم باز در جهانی دیگر ناظر و شفیع و واسطه فیض.
امروزه به جای کسب مقام و رتبه مادری میان برزدن و دور زدن مراحل هنری شده آموختنی و پر مخاطب و آیا به راستی بهشت باز هم زیر پای مادران خواهد بود؟
سزارین که در واقع درمانی برای زایمان های خطرناک و مشکل آفرین بود مد شده بدون دقت به عوارض بسیارش مثل دوره های درد و ناتوانی دراز مدتش و عوارض خطرناک داروی بیهوشی در مادران و نوزادان و نیز امکان پارگی رحم در زایمان های بعدی و ...
پزشکان متعهد معتقدند سزارین تنها در مواردی که سلامت مادر و نوزاد را تهدید می نماید کارساز است نه برای کاهش درد به عنوان روش زایمان نجات بخش. از عوارض دیگر سزارین : عفونت های شکمی ، عفونت های لگنی و از همه مهمتر مادری که یک بار تحت عمل سزارین قرار گیرد دیگر قادر به زایمان طبیعی نخواهد بود باید مجدداً در زایمان های بعدی سزارین شود.
از موارد دیگر هم هزینه های بالای آن است که همین درآمد بالاتر ناپزشکان عصر حاضر را مجاب کرده به جای نصیحت درست و کارآمد و گسترش فرهنگ زایمان طبیعی و به کارگیری روش های کنترل درد به سزارین روی آورند . افسوس از این فروپاشی اخلاقی.
تمام متخصصان زنان و زایمان بر این عقیده اند که خطرهای عمل سزارین بیش از زایمان طبیعی بوده و نباید اولین گزینه در زایمان باشد. از روش های کاهش درد در زایمان طبیعی آماده سازی مادر از نظر روانی است و شروع این آماده سازی از 6 هفته قبل از زایمان می باشد. با آموختن کنترل تنفس و تمرکز و احساس درد کاهش یافته مهار میشود. هرگونه اضطراب و ناآگاهی نسبت به زایمان ، درد را تشدید می کند . پس آموختن سیکل طبیعی زایمان این تشدید درد را جلوگیری می کند. روش های دارویی نیز بسیار کاربرد دارد مثل استفاده از هوشبری تزریقی  یا گازهای هوشبری و روش بی حسی اپیدورال ( که بایستی بسیار دقت شود) بسیار کارآمد می باشد.
روش زایمان بدون درد: در این روش پزشکان متخصص بیهوشی و پزشکان زنان زایمان با همکاری هم روش های غیر تهاجمی ترکیبی را به کار می برند مثل کاربرد گازهای هوشبری با میزان کم و تزریق داروهای کاهش دهنده درد به اضافه آموزش های لازم تمرکز و تنفس.
 روش جدید و بسیار جالب دیگر ، زایمان در آب می باشد که اخیراً در جوامع غربی و کشورهای خاور دور بسیار متداول شده . تحقیق مادران در خصوص این روش بسیار مفید خواهد بود.
انواع شیرها و مکمل ها به جای شیر مادر ، حضور نوزادان در مهدهای کودک به صورت تمام وقت و متمادی ، تنهایی رشد و تکامل کودک در گوشه اتاق آپارتمان محدود و آن هم ساکت و بی تحرک به خاطر ناراحتی صاحب خانه و همسایه و حتی پدر و مادر خسته و بی اعصاب در خانه ( به خاطر تلاش یومیه) بازی های رایانه ای و گیم نت و گوشی و لب تاپ و آی پد و... فول امکانات به جای کوه و دشت و رودخانه و صفا و ...
و در سنین بالاتر انتخاب رشته و کار و همسر و جای زندگی و تعداد  مهریه و راه زندگی و حتی خورد و خوراک بعد از ازدواج به صلاح دید والدین و فقط رأی آنها و آن هم رأی هر کدام که قوی تر باشد در خانه و ...
آخر الزمان بی برکت مگر غیر از این است. فجایع و ظلم و تجاوز و رشوه و غارت و سرقت و شقاوت و سنگدلی و اعتیاد مگر علت دیگری دارد؟ غیر از بی هویتی نسل جوان پرورش یافته در بی تفاوتی ها و ناچاری ها و بی قیدی ها و میان برها.
خدایا بار پروردگارا تو را به رسول و حبیبت  ، تو را به علی مرتضایت ، تو را به فاطمه ات که همانا زهرای عالم است و تو را به کریم اهل بیتت و تو را به سالار دلاوران حق خواه دوران هایت و تو را به قاطع برهانت و خلیفه زمانت قسم میدهم دلمان را روشن کن و نفسمان را پرتوان، شعورمان را که همانا ایمانمان را دوبار بیدار کن تا درست باشیم و تا هستیم مرد و زنی سزاوار قدم گذاری در راهت باشیم.
          
                        یا حق
                   الخادم العباس دکتر کاوه ذوالفقاری


 


تعداد بازدیدکنندگان:1487
تاریخ بارگذاری:1393/12/13

کلمات کلیدی

17


نظرات شما
مهسا

حضور بزرگ مردان دانایی و عشق باسلام من ذرۀ کوچکی هستم و تعریف و تمجیدم از این متن که نه متن ساده بلکه الهی، در سکوت و بُهت نگاهم بعد از خواندن این متن زیبا و عمیق و تأثیرگذار و با عشق و نورانی و متعالی همراه است، زیبایی این متن به معنای واقعی کلمه است. سپاسگزارم از این نظر، که همه جوانب یک زن در این نور بیان شد. جامعه ای که به زنان احترام بگذارد هرگز دچار مشکل نخواهد شد. مشکل اساسی جوامع امروزی این است که به زن این گوهر گرانقدر و توانا و پویا آنچنان که شایسته است احترام نمی گذارند. باسپاس از استاد عزیز