10 توصیه برای تبریک‌گفتن روز زمین

دوم اردیبهشت، روز زمین پاک

ممکن است بشر به زودی سیاره دیگری پیدا کند که از زمین سبزتر،‌ آبی‌تر و آرام‌تر باشد،‌ ولی تا آن « به‌زودی» فرا برسد، ‌فعلا همین یک زمین را داریم که در تمام تقویم‌های دنیا، یک روز ویژه را به اسمش کرده اند.

امروز روز جهانی زمین است،‌ از 1970 تا به حال،‌ این روز در سرتا سر جهان جشن گرفته می‌شود و نهادهای محیط زیستی برای این روز بخصوص برنامه‌های ویژه‌ای تنظیم می‌کنند تا بشر دچار نسیان را راضی کنند که بیشتر به فکر خانه‌اش باشد.

خطراتی که زمین را تهدید می‌کند یکی دو تا نیست،‌ به غیر از این که در حال حاضر در زرادخانه‌های اتمی به اندازه کافی کلاهک هسته‌ای برای نابودکردن چندین باره کره زمین وجود دارد،‌ از بین رفتن لایه اُزُن،‌ گرم‌شدن سطح کره زمین و آب‌شدن یخ‌های قطبی،‌ قطع درختان جنگل‌ها و از بین‌بردن گونه‌های گوناگون حیوانات،‌ جمعیت رو به افزایش آدم‌ها و نیازهای نامحدودشان، زندگی کره زمین را تهدید می‌کند.

نامگذاری یک روز به نام زمین،‌ در 1969 به تصویب کنفرانس یونسکو در سان‌فرانسیسکو رسید. اول قرار بود 21 مارس، همزمان با فرارسیدن بهار در نیم‌کره شمالی روز جهانی زمین باشد، ‌اما بعد تاریخ 22 آوریل جایگیزن شد،‌ تا 1990،‌ 141 کشور در دنیا این روز را جشن می‌گرفتند، تعدادشان حالا بیشتر هم شده است،‌ در بعضی کشورها، فعالان محیط زیست از این هم فراتر رفته اند و یک هفته مانده به روز زمین را به عنوان هفته زمین جشن می‌گیرند.

یک گروه غیردولتی و بین‌المللی دانشمندان هم هستند که در این روز در شهرهای بزرگ دنیا،‌ راهپیمایی برگزار می‌کنند و اسمش را گذاشته‌اند «‌ رژه دانشمندان»، هدفشان هم این است که نظر مردم را به نقش علم در زندگی روزمره جلب و به سیاست‌های توسعه‌ای دولت‌ها که محیط زیست را نادیده می‌گیرند اعتراض کنند، علاوه بر این راهپیمایی سالانه که در 600 شهر بزرگ دنیا برگزار می‌شود،‌ این گروه ‌ در وب‌سایتشان از سیاست‌های غلط دولت‌ها در قبال پدیده‌های محیط زیستی انتقاد و دولت‌های بزرگ دنیا از جمله آمریکا را متهم می‌کنند که برای دستیابی به اهدافشان علم را نادیده می‌گیرند.

سال‌هاست که دانشمندان و فعالان محیط زیست سعی می‌کنند با اقداماتی در حوزه روابط عمومی و تلاش‌های دیپلماتیک دنیا را قانع کنند که حال زمین خوب نیست،‌ در 2016 بالاخره در اجلاس پاریس، موفقیتی برای کسانی که نگران اوضاع هستند به دست آمده است. توافق‌نامه پاریس‌،‌ یک سال پیش دقیقا در همین روز زمین،‌ نهایی شد و برای امضاء در اختیار اعضای یونسکو قرار گرفت،‌ امضاء و تصویب این توافق‌نامه باعث می‌شود کشورهای متعهد، تا سال 2020 تولید گازهای گلخانه‌ای‌شان را به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش دهند.

 امریکا و چین مهم‌ترین تولیدکننده‌های گازهای گلخانه‌ای در دنیا هم به این توافق‌نامه پیوستند که هر چند در زمان خودش باعث خوشحالی فراوان شد،‌ اما با ظهور «ترامپ» رییس‌جمهور جدید آمریکا که در تبلیغات انتخاباتی‌اش گرم‌شدن زمین را «دروغ بزرگ» نامیده بود،‌ اجرایی شدندش در هاله‌ای از ابهام فرو رفت.

درست است که حفظ زمین هم مثل هر کار بزرگی دیگری،‌ باید مسوولیتی به عهده دولت‌ها باشد،‌ اما نباید نادیده گرفت که تک تک ما در گرم‌شدن کره زمین و بدشدن وضعیت محیط زیست در اطراف خانه و محل کارمان نقش داریم.

اگر شما هم فکر می‌کنید که اعتماد به دولت‌ها برای بهترشدن اوضاع دور از انتظار است،‌ یک فهرست 10 تایی از کارهایی که می‌توانید از امروز به عهده بگیرید تا به زندگی طولانی‌تر زمین کمک کنید اینجا هست:

مصرفتان را کم کنید،‌ بازیافت کنید و از دور ریختن بیش از اندازه خودداری کنید،‌ لباس‌های کهنه را می‌توان به چیزهای قابل استفاده تبدیل کرد،‌ غذای مانده را می‌توان به حیوانات داد یا برای تولید کود استفاده کرد،‌ کاغذ و پلاستیک را می‌توان به غرفه‌های بازیافت داد. کاهش حجم زباله‌ای که تولید می‌کنید یک اقدام مهم در راستای کمک به زندگی بهتر روی زمین است.

به تمیزکردن زباله‌هایی که در طبیعت رها شده‌اند کمک کنید،‌ داوطلب شوید و با گروه دوستانتان برای جمع‌کردن زباله‌ها اقدام کنید،‌ درست است که این زباله‌ها را شما در طبیعت رها نکرده اید،‌ اما برای حیواناتی که با خوردن این زباله‌ها می‌میرند،‌ خیلی مهم نیست که چه کسی پلاستیک‌ها را در ساحل و جنگل رها کرده است.

آموزش ببینید و آموزش بدهید و مطالبی را که به محیط زیست مربوط می‌شود با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

مصرف آب را مدیریت کنید،‌ همه می‌دانند که بیشترین میزان هدررفت آب در بخش کشاورزی است، اما این باعث نمی‌شود شستن ماشین و خیابان با آب لوله‌کشی موجه باشد،‌ هر چه آب کمتر مصرف شود،‌ فاضلاب کمتری تولید می‌شود و این یک قدم بزرگ به جلوست.

در انتخاب غذا دقت کنید،‌ تولید گوشت قرمز گرمای زمین را افزایش می‌دهد،‌ با جایزگین کردن مقدار بیشتری ماهی در رژیم غذایی‌تان هم به سلامت خودتان کمک کرده‌اید هم به حفظ محیط زیست.

اگر برای خرید به فروشگاه می‌روید،‌ با خودتان سبد خرید بردارید،‌ اگر چیزهای کوچکی از مغازه می‌خرید کافیست به فروشنده بگویید نایلون نمی‌خواهید. کیسه‌های پلاستیکی ساده و شفافی که به وفور در دسترس ماست،‌ صدها سال در طبیعت به همان شکلی که رها شده باقی می‌ماند.

لامپ‌های کم‌مصرف را جایگزین لامپ‌های رشته‌ای کنید،‌ در مصرف برق صرفه‌جویی و تعداد چرا غ‌های خانه را کم کنید، هم هزینه‌های خانه کم‌تر و هم گرمای کمتری تولید می‌شود.

درخت بکارید،‌ کار ساده‌ای است که در پیاده‌رو جلو خانه یک درخت بکارید یا با گروه‌های داوطلب همراه شوید که در مناطق از پیش تعیین‌شده پوشش گیاهی را احیاء می‌کنند، هم یک روز مفرح برای خودتان و خانواده ساخته‌اید و هم به تولید بیشتر اکسیژن برای زنده‌ماندن روی کره زمین کمک کرده‌اید.

برای تمیزکاری از مواد شیمیایی غیرسمی استفاده کنید،‌ فراموش نکنید که مواد شیمیایی که برای تمیزکردن خانه و ماشین از آن استفاده می‌کنید با فاضلاب به طبیعت می‌رود و زندگی موجودات دیگر را به خطر می‌اندازد.

و دیگر اینکه کمتر رانندگی کنید،‌ دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی کنید که کمک می‌کند وزنتان را کنترل کنید و از خطر ابتلا به فشار خون بکاهید،‌ هزینه‌های خانوار را کم و از آلودگی بیشتر هوا هم جلو گیری می‌کند.


تعداد بازدیدکنندگان:550
تاریخ بارگذاری:1396/2/11
0